Antykoncepcja hormonalna od początku jej istnienia, czyli od czasów historycznego już preparatu znanego jako Enovid, budzi wiele emocji i kontrowersji, ma zwolenników i zatwardziałych przeciwników. O ile zrozumiałe są merytoryczne argumenty za i przeciw środkom hormonalnym, o tyle trudno dyskutować z mitami, często utartymi i nieprawdziwymi opiniami, zwłaszcza osób z założenia i światopoglądowo im przeciwnych.
Celem niniejszego wpisu jest przedstawienie czytelniczkom tematu antykoncepcji hormonalnej w sposób zrozumiały, zgodny z wiedzą medyczną, ale bez nacisku na jej stosowanie lub nie. Jeśli jesteś zatem, szanowna Pacjentko, zainteresowana preparatami hormonalnymi, masz obiekcje lub obawy, albo jesteś wieloletnią użytkowniczką i chcesz pogłębić wiedzę w tej kwestii, zachęcam do lektury.
Co obejmuje pojęcie antykoncepcji hormonalnej?
Jak sama nazwa wskazuje są to metody zapobiegania ciąży oparte na preparatach zawierających hormony, najczęściej syntetyczne, podawane w różnych formach (tabletki, plastry, ringi, wkładki, iniekcje domięśniowe) i różniące się składem chemicznym, a w związku z tym i profilem działania.
Podział preparatów hormonalnych
Generalnie antykoncepcję hormonalną dzieli się na jedno- i dwuskładnikową. Podział ten jest istotny, gdyż w pewnych sytuacjach zdrowotnych przeciwwskazane lub co najmniej niewskazane jest stosowanie estrogenów (zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe, trombofilie, otyłość, palenie, nadciśnienie tętnicze, karmienie), a te, obok gestagenów (substancji podobnych do pregesteronu), są podstawową składową preparatów dwuskładnikowych. W antykoncepcji jednoskładnikowej nie ma estrogenu, a jedyną składową hormonalną jest gestagen.
Preparaty dwuskładnikowe (zawierają estrogen: etinyloestradiol/walerian estradiolu+gestagen)
złożone doustne (tabletki):
- Jednofazowe
- Dwufazowe
- Trójfazowe i czterofazowe
- Plastry
- Ringi dopochwowe
Więcej o preparatach dwuskładnikowych piszemy tutaj.
Preparaty jednoskładnikowe (oparte wyłącznie na gestagenach)
- Mini pill
- Implanty podskórne
- Iniekcje domięśniowe
- Wkładka domaciczna zawierająca gestagen
- Antykoncepcja doraźna (po stosunku, postkoitalna)
- lewonorgestrel
- octan uliprystalu
Kiedy wdrożyć antykoncepcję po porodzie?
Istnieje na ten temat wiele sprzecznych informacji w internecie. Powołam się tu na zalecenia Królewskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów z 2015 roku. Zgodnie z nimi u kobiet karmiących wyłącznie piersią lub częściowo- minitabletkę gestagenną, implant podskórny, zastrzyk domięśniowy Depo-Provera można włączyć od razu po porodzie. U kobiet niekarmiących antykoncepcję dwuskładnikową można włączyć najwcześniej 3 tyg. po porodzie, a w przypadku czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego 6 tyg. po porodzie. Wkładkę miedzianą lub z lewonorgestrelem można założyć bezpośrednio po porodzie, do 48 h po lub po 4 tyg. (ze względu na ryzyko perforacji macicy).
Cukrzyca a antykoncepcja
Należy informować pacjentki, że cukrzyca per se nie stanowi przeciwwskazania do doustnej antykoncepcji hormonalnej. U pacjentek z cukrzycą trwającą ponad 20 lat lub powikłaniami neurowaskularnymi (nefropatia/retinopatia/neuropatia) zaleca się stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych lub jednoskładnikowych preparatów gestagennych. Zaleca się stosowanie preparatów estrogenno-progestagenowych o zawartości etynyloestradiolu mniejszej niż 35 µg, które mają nieznaczny wpływ na gospodarkę węglowodanową i lipidową. Preferowana składowa progestagenna to lewonorgestrel lub noretisteron. Wkładka wewnątrzmaciczna z wstawką gestagenną (IUDG) jest metodą antykoncepcji szczególnie polecaną u otyłych kobiet po 35. roku życia, chorych na cukrzycę typu 2, a także w przypadku istnienia powikłań naczyniowych.
Czytaj więcej o antykoncepcji
Nie pozwól hormonom zwariować – o badaniach poprzedzających antykoncepcję hormonalną
Jak przejęliśmy kontrolę nad hormonami? O antykoncepcji hormonalnej.
Co dwie tarcze, to nie jedna? O antykoncepcji dwuskładnikowej.
Raz a dobrze – o jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.
Prawda czy fałsz – prostujemy mity na temat antykoncepcji hormonalnej.
Wyjście ewakuacyjne – antykoncepcja po stosunku.
Chemia czy fizyka – o chemicznych i barierowych środkach antykoncepcyjnych.
Bystre oko, kalendarz, termometr i… komputer!? Naturalne metody antykoncepcji.
Bądźmy w kontakcie