Jak przygotować się do wdrożenia antykoncepcji hormonalnej?

Dokładny wywiad lekarski jest niezwykle ważny. Pozwala nie tylko dobrać najbardziej odpowiednią metodę antykoncepcji hormonalnej, ale też uniknąć poważnych powikłań związanych z jej stosowaniem.

O jakich faktach często się zapomina, a warto byłoby poinformować lekarza przed wdrożeniem antykoncepcji?

Często pomija się tematy wstydliwe, takie jak nikotynizm.

Lekarza warto jednak o tym poinformować.  Ponadto, lekarzowi warto powiedzieć o migrenach, o chorobach w ciąży, zwłaszcza o nadciśnieniu tętniczym i cholestazie ciężarnych, licznych poronieniach, chorobie zakrzepowo-zatorowej w rodzinie, udarze (zwłaszcza w młodym wieku – może on wskazywać na obecność trombofilii).

Jakie badania należy wykonać przed wdrożeniem antykoncepcji hormonalnej i jak monitorować jej stosowanie?

Pomiar ciśnienia tętniczego należy wykonać każdorazowo na wizycie u lekarza. Cytologia, powinna być prawidłowa i co roku powtarzana. Jeśli wynik jest nieprawidłowy należy przerwać stosowanie antykoncepcji. Badanie ginekologiczne + ewentualnie usg transvaginalne, rutynowo już teraz wykonywane w większości gabinetów ginekologicznych. Badanie piersi (ewentualnie badanie obrazowe: usg piersi). Teoretycznie antykoncepcja zmniejsza ryzyko zmian łagodnych w piersiach. Niestety zwiększa również ryzyko raka piersi.  W wybranych przypadkach wskazana jest ocena funkcji wątroby, układu krzepnięcia i lipidogramu.

Badania hormonalne przed wdrożeniem antykoncepcji hormonalnej

Wśród pacjentek krąży opinia, że przed wdrożeniem antykoncepcji hormonalnej należy wykonać komplet badań hormonalnych. Lekarze ginekolodzy przeważnie nie widzą takiej konieczności. Teoretycznie nie ma wskazań do rutynowego wykonywania badań hormonalnych celem „dobrania” odpowiedniej metody antykoncepcyjnej u kobiety zdrowej, regularnie miesiączkującej. Badanie hormonów płciowych może mieć jednak znaczenie w sytuacjach, gdzie włączenie hormonów nie rozwiązuje problemu, wręcz go maskuje lub nasila. Tak jest na przykład w czynnościowym podwzgórzowym braku miesiączki. Badanie androgenów pozwala z kolei wdrożyć odpowiednią antyandrogenową antykoncepcję.


Czytaj więcej o antykoncepcji

Jak skutecznie przegonić bociana i czy do Polski bociany przylatują częściej? Wstęp do antykoncepcji.

Jak przejęliśmy kontrolę nad hormonami? O antykoncepcji hormonalnej.

Co dwie tarcze, to nie jedna? O antykoncepcji dwuskładnikowej.

Raz a dobrze – o jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.

Prawda czy fałsz – prostujemy mity na temat antykoncepcji hormonalnej.

Wyjście ewakuacyjne – antykoncepcja po stosunku.

Chemia czy fizyka – o chemicznych i barierowych środkach antykoncepcyjnych.

Bystre oko, kalendarz, termometr i… komputer!? Naturalne metody antykoncepcji.

 


Bądźmy w kontakcie