Jeden składnik
Jednoskładnikowa antykoncepcja hormonalna jest opcją dla pacjentek z przeciwwskazaniami do stosowania estrogenów, objawami nietolerancji estrogenów (napięcie piersi, wzdęcia, bóle głowy) i czynnikami ryzyka chorób zakrzepowo-zatorowych, z nadciśnieniem tętniczym, palących, a także metodą z wyboru w trakcie laktacji. Należą tu:
- Minitabletka progestagenna (tzw. mini pill) (POP, progestin only pill)
- Tabletka z drospirenonem (POP- progestin only pill)
- Implanty podskórne
- Iniekcje domięśniowe z octanem medroksyprogesteronu
- Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca lewonorgestrel
Minitabletka gestagenna
Klasyczna i znana od dawna minitabletka gestagenna zawiera 75μg dezogestrelu i podawana jest codziennie w schemacie ciągłym (bez przerw). Głównym mechanizmem działania minipill jest zmiana właściwości śluzu szyjkowego, ale również blokowanie owulacji, zmiany w strukturze błony śluzowej endometrium oraz zmniejszenie perystaltyki jajowodów. Nie wykazano niekorzystnego wpływu antykoncepcji gestagennej na produkcję, objętość i skład biochemiczny mleka kobiecego oraz rozwój psychofizyczny dzieci matek stosujących tę formę regulacji poczęć, stąd jest to metoda z wyboru podczas laktacji.
Główne wady minitabletki gestagennej to: konieczność restrykcyjnego regularnego przyjmowania, co warunkuje jej skuteczność, trądzik, łojotok (dezogestrel ma działanie androgenowe), torbiele czynnościowe jajników oraz plamienia śródcykliczne. Schemat krwawień z dróg rodnych podczas stosowania minitabletki gestagennej jest trudny do przewidzenia i może obejmować zupełny brak krwawień (na przykład podczas laktacji), plamienia śródcykliczne, aż do regularnych miesiączek.
Tabletka z drospirenonem
Stosunkową nową jednoskłądnikową tabletką antykoncepcyjną na rynku polskim jest tabletka zawierająca 4 mg drospirenonu. Mechanizm działania jest podobny do tabletki z dezogestrelem. Ogromnym plusem tabletki z drospirenonem jest jej działanie antyminerakortykoidowe, co powoduje zmniejszenie objawów związanym z zatrzymaniem wody. Przyjmowana jest w systemie 24+4.
Wskazaniami do stosowania tego preparatu są PMS, endometrioza, bolesne krwawienia miesiączkowe, antykoncepcja w dobie pandemii SARS-COV2. Najczęstsze działania niepożądane obejmują acykliczne krwawienia z dróg rodnych, bóle głowy, mastalgię. Minusem tabletki z drospirenonem są natomiast acykliczne plamienia z dróg rodnych, co powoduje, że nawet do 60% pacjentek rezygnuje z jej stosowania.
Iniekcje z octanu medroksyprogesteronu
Już od dawna na świecie znane są domięśniowe iniekcje zawierające octan medroksyprogesteronu podawany domięśniowo (w mięsień pośladkowy lub naramienny) w dawce 150 mg co 12 tyg. Jest to metoda z wyboru w padaczce (ale należy skrócić okres między iniekcjami do 8-10 tyg.) oraz niedokrwistości sierpowatokomórkowej. Substancja przenika do mleka w małym stężeniu, dlatego może być stosowany podczas laktacji. Nie wykazuje działania teratogennego.
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- wzrost leukocytów i płytek krwi
- wzrost masy ciała (5 kg/18 m-cy), nasilenie zaburzeń węglowodanowych
- zaburzenia psychiczne: depresja, spadek libido, splątanie, euforia
- bóle głowy
- nieregularne krwawienia, plamienia (również po odstawieniu),
- zmniejszenie gęstości mineralnej kości (wskazana suplementacja wit. D i wapnia) oraz ocena gęstości kości przy długotrwałym stosowaniu
- mlekotok, mastalgia
- zatrzymanie płynów
- późniejszy powrót płodności w porównaniu do DTA
Wadą tej metody jest brak szybkiego powrotu cykli owulacyjnych po jej odstawieniu (do 6-12 miesięcy).
Wkładki hormonalne
Wkładki hormonalne zawierają pojemnik z lewonorgestrelem, hormonem podobnym do progesteronu, który jest uwalniany stopniowo i działa miejscowo w jamie macicy, ale również w niewielkiej ilości dostaje się do krążenia ogólnoustrojowego. Powoduje gęstnienie śluzu szyjkowego i zmiany w błonie śluzowej macicy, utrudniające ruch i dojrzewanie plemników w drogach rodnych oraz tworzy niekorzystne mikrośrodowisko w macicy dla implantacji zapłodnionej komórki jajowej.
Na polskim rynku dostępne są obecnie cztery typy wkładek hormonalnych:
- Mirena
- Kyllena
- Jaydess
- Levosert
Różnią się wielkością, zawartością hormonu oraz czasem stosowania (3-6 lat). Mirena, oprócz działania antykoncepcyjnego, zarejestrowana jest również do leczenia obfitych miesiączek oraz ochrony endometrium w trakcie terapii estrogenowej. Najmniejsza z nich, Jaydess, uwalnia mniej lewonorgestrelu, a dzięki swojej wielkości może być stosowana u kobiet, które nie rodziły.
Domaciczne systemy uwalniające lewonorgestrel, poza działaniem antykoncepcyjnym, stosowane są też w celach leczniczych. Powodują zmniejszenie obfitości i bolesności miesiączek, supresję endometriozy, adenomiozy, zmniejszenie ryzyka rozrostów endometrium, polipów endometrialnych i raka endometrium.
Główne przeciwwskazania do założenia wkładki z lewonorgestrelem to :
- ciąża lub jej podejrzenie,
- wady w budowie macicy,
- ostre zapalenie przydatków,
- zapalenie błony śluzowej macicy po porodzie lub poronieniu,
- podejrzenie nowotworu szyjki macicy lub nieprawidłowy wynik cytologii,
- niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych,
- zapalenie szyjki macicy lub nawracające infekcje pochwy,
- ostra choroba wątroby,
- stwierdzony lub podejrzewany rak piersi.
Najczęstsze działania niepożądane wkładek hormonalnych obejmują:
- zmiany profilu krwawień,
- zanik miesiączek,
- krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe,
- zespół bólowy miednicy mniejszej,
- torbiele jajników.
Inne rzadsze zdarzenia po założeniu wkładki to jej przemieszczenie, wypadnięcie, perforacja mięśnia macicy, czy ciąża.
Założenie wkładki antykoncepcyjnej wymaga wstępnej kwalifikacji i doboru odpowiedniej wkładki do wielkości macicy. Pacjentka powinna mieć aktualny i prawidłowy wynik cytologii. Wskazane jest też badanie palpacyjne i ewentualnie obrazowe piersi. Założenie wkładki może być kompletnie bezbolesne (zwłaszcza u wieloródek), często jednak bywa bolesne, zwłaszcza u kobiet, które nie rodziły (stosuje się wówczas znieczulenie miejscowe, leki przeciwbólowe, a czasem znieczulenie ogólne).
Wkładka hormonalna to doskonała metoda długotrwałej antykoncepcji. Jest to metoda z wyboru u kobiet, które zakończyły swoje plany prokreacyjne lub nigdy takowych nie miały, z racji aktywnego trybu życia lub zwykłego zapominalstwa nie spełniają rygoru regularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, albo mają przeciwskazania do stosowania estrogenów.
Implant antykoncepcyjny
Technologia wdziera się coraz odważniejszymi krokami w nasze życia. Inteligentne rozwiązania ułatwiają naukowcom poszukiwania idealnej metody antykoncepcji. Powstają więc nie tylko nowe preparaty, mnożą się również sposoby i formy ich podawania. Implant antykoncepcyjny jest bez wątpienia jedną z najbardziej innowacyjnych metod antykoncepcji. Ten giętki pręcik o długości 4 cm i szerokości 2 mm umieszczany jest pod skórą, po wewnętrznej stronie ramienia ręki niedominującej, na okres 3 lat. Implanon NXT uwalnia etonogestrel – związek, który zatrzymuje owulację oraz powoduje zmiany w strukturze śluzu szyjkowego i błony śluzowej trzonu macicy.
Implant cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet, ponieważ posiada on wiele zalet. Jest łatwy w aplikacji, wykazuje długotrwałe i odwracalne działanie, umożliwia stosowanie podczas karmienia piersią oraz zmniejsza dolegliwości u pacjentek z endometriozą. Najistotniejsze wady to występujące po założeniu nieregularne krwawienia miesiączkowe i plamienia śródcykliczne. Inne to: bóle głowy, tkliwość piersi, trądzik, wzrost masy ciała.
Najważniejsze przeciwwskazania do założenia implantu obejmują:
- aktywną chorobę zakrzepowo-zatorową,
- ciążę,
- nowotwory hormonozależne,
- ostre choroby wątroby,
- niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych.
Jeśli komfort i wielofunkcyjność są Twoimi priorytetami, a do tego nie masz tyle czasu, by pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, a potrzebujesz długotrwałej antykoncepcji, być może implant jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie?
Czytaj więcej o antykoncepcji
Nie pozwól hormonom zwariować – o badaniach poprzedzających antykoncepcję hormonalną
Jak przejęliśmy kontrolę nad hormonami? O antykoncepcji hormonalnej.
Co dwie tarcze, to nie jedna? O antykoncepcji dwuskładnikowej.
Raz a dobrze – o jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.
Prawda czy fałsz – prostujemy mity na temat antykoncepcji hormonalnej.
Wyjście ewakuacyjne – antykoncepcja po stosunku.
Chemia czy fizyka – o chemicznych i barierowych środkach antykoncepcyjnych.
Bystre oko, kalendarz, termometr i… komputer!? Naturalne metody antykoncepcji.
Bądźmy w kontakcie